Ze świata

Świat woła o pokój
Nigdy więcej wojny!

Jedyną wojną, którą powinniśmy prowadzić, jest wojna ze złem” - napisał na swoim profilu na Twitterze papież Franciszek w szczytowym momencie napięcia w związku z sytuacją w Syrii. Ojciec Święty, a za nim hierarchowie katoliccy na całym świecie oraz liderzy innych wyznań chrześcijańskich nie ustawali w modlitwie i apelach o pokój. W ruch poszła też dyplomacja watykańska. „Żadna bodaj inicjatywa Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju, pośród wielu podejmowanych w ostatnich dziesięcioleciach, nie poruszyła tak głęboko, jak ta, serc bardzo wielu osób na całym świecie, bez względu na różnice religijne i ideologiczne” - zauważył watykański dziennik „L’Osservatore Romano”.

Drugi tydzień września, po dwóch tygodniach groźnych zapowiedzi, przyniósł wreszcie nadzieję na zażegnanie groźby militarnej interwencji przede wszystkim USA. Dyplomaci przedstawili pomysł, aby syryjski arsenał broni chemicznej znalazł się pod międzynarodową kontrolą. W sprawę zaangażowała się Rosja, a pomysł zaakceptował przedstawiciel Syrii. Amerykański prezydent, choć nie wykluczył użycia siły, to stwierdził, że daje jeszcze czas na dyplomatyczne rozwiązanie całej sytuacji.

A o pokój modlono się dosłownie wszędzie. Przejmująca była modlitwa samych Syryjczyków. W Damaszku na apel papieża Franciszka odpowiedziało ponad tysiąc chrześcijan. Patriarcha Grzegorz III Laham w wyjątkowy sposób zwrócił się do obecnych w świątyni młodych, prosząc, by nie opuszczali kraju. - Zostańcie tutaj. Zostańmy w Syrii, zostańmy razem, chrześcijanie i muzułmanie - zaapelował melchicki hierarcha.

Egipt
Klasztor św. Katarzyny na krawędzi zagłady

Władze egipskie nakazały całkowite zamknięcie na czas nieokreślony prawosławnego klasztoru św. Katarzyny na Synaju, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Grozi to katastrofą humanitarną, gdyż z monasterem od stuleci związanych było blisko kilka tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości - Beduinów, którzy utrzymywali się dzięki przybywającym tutaj pielgrzymom i turystom, pracując jako przewodnicy oraz właściciele sklepów i kawiarń. Wśród formalnych, bezpośrednich powodów obecnej decyzji władze w Kairze wymieniają próbę uprowadzenia pielgrzyma w czerwcu br. i wzrost obaw o ewentualny atak radykałów islamskich na klasztor.

Niedawno jeden z tamtejszych zakonników - starzec Paweł w wywiadzie dla egipskiego portalu „Al-Monitor” zwrócił uwagę, że począwszy od zajęcia przez Izrael półwyspu Synaj w 1956 i w 1967 r., klasztor zamykany jest teraz po raz trzeci. Obecna sytuacja jest jednak bezprecedensowa, gdyż nawet w czasie tej ostatniej okupacji (trwała do 1982 r.) wrota monasteru pozostawały otwarte.

Inicjatywa
10 minut dla nas i świata całego!

28 września, godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata!

Modlitwa na ulicach miast to inicjatywa zrodzona po beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika i kontynuatora misji św. Faustyny, która odbyła się 28 września 2008 r. w Białymstoku.

Poprzez tę modlitwę możemy dać świadectwo wielkiej mocy Bożego Miłosierdzia. Wystarczy znaleźć swoje miejsce na skrzyżowaniu i łącząc się duchowo z innymi, odmówić samotnie lub w grupie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Więcej informacji na stronie „Iskry Bożego Miłosierdzia”: www.iskra.info.pl.

Ludzie
Kard. Angelo Scola

Arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola podzielił się z lokalnym włoskim dziennikiem „Gazzetta di Mantova” spostrzeżeniami na temat zmian, jakie w Kościele wprowadził papież Franciszek. Hierarcha wyjaśnił, że „najbardziej radykalna zmiana związana jest z osobowością” Papieża. Jest on „bezpośrednim świadkiem wiary”, wiarygodnym przez to, że osobiście angażuje się w to, o czym mówi. Jego gesty wyrażają wiarę, „stając się same nauczaniem”.

Kardynał ujawnił, że wielu księży odnotowuje podczas obecnego pontyfikatu wzrost liczby spowiedzi i większe pragnienie naśladowania tego Papieża. W mediolańskim czuwaniu modlitewnym w intencji pokoju w Syrii, zorganizowanym na wezwanie Ojca Świętego, wzięło udział 5-6 razy więcej wiernych, niż się spodziewano.

Gdy zaś chodzi o mniej widoczne aspekty jego działania, papież Franciszek „stara się o większą kolegialność, np. racjonalizując wymiar organizacyjny Kościoła”. - Trzeba pokornie go naśladować, gdyż jest darem Ducha Świętego dla wszystkich Kościołów - uważa kard. Scola.

Cudzysłów

Wojna zaczyna się od małej przemocy, a kończy dużą.
Kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia

Krótko

• Raport na temat sytuacji w Syrii przedstawiła Komisja ONZ ds. Zbrodni Wojennych. Stwierdzono w nim, że zbrodni dopuszczają się obydwie strony konfliktu.

• Baszszar al-Asad - prezydent Syrii w rozmowie z amerykańską telewizją CBS zaprzeczył, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii.

• Angela Merkel - kanclerz Niemiec wykluczyła definitywnie udział swego kraju w ewentualnej operacji wojskowej w Syrii, nawet w przypadku, gdyby ONZ lub inna organizacja międzynarodowa udzieliła zgody na taką akcję.

• Co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami, a około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie - wynika z raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

• Wołodymyr Rybak - przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy poinformował, że Ukraina w październiku 2013 r. spełni warunki konieczne do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, włącznie z uwolnieniem Julii Tymoszenko.

• W Norwegii lewica straciła władzę. Rząd będzie tworzyła Partia Konserwatywna.

• MKOL wybrał gospodarza letnich igrzysk w 2020 r. W finale rywalizacji znalazły się Tokio, Madryt i Stambuł. Delegaci MKOL wybrali Tokio.

• Włoscy kapucyni zabiegają o nadanie św. Ojcu Pio tytułu doktora Kościoła. Do tej pory tytuł ten otrzymało zaledwie 33 świętych. 17 kolejnych czeka w kolejce. Prowincjał o. Francesco Colacelli jest jednak dobrej myśli, tym bardziej że popularność św. Ojca Pio nie słabnie. W tym roku odnotowano kolejny wzrost napływu pielgrzymów do San Giovanni Rotondo.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

"Niedziela" 38/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl