Krzywdzący raport o SKOK-ach

Artur Stelmasiak

Raport Komisji Nadzoru Finansowego nt. kondycji finansowej SKOK-ów jest krzywdzący, wybiórczy i zawiera błędy merytoryczne. - Stał się instrukcją dla dziennikarzy oraz źródłem wielu nierzetelnych artykułów na temat SKOK-ów - podkreśla Andrzej Dunajski, rzecznik Krajowej SKOK

W dniach 21-23 czerwca br. odbyła się w Warszawie XXI Krajowa Konferencja SKOK. Była ona okazją również do spotkania dziennikarzy z członkami Zarządu Kasy Krajowej. Podczas konferencji prasowej odnieśli się oni do głośnego raportu KNF oraz licznych publikacji prasowych, które podważały wiarygodność SKOK-ów.

Okazuje się jednak, że rozpętana nagonka nie przyniosła spodziewanych skutków, bo liczba członków oraz depozytów w kasach nadal rośnie. - Ten korzystny trend pokazuje, że cieszymy się bardzo dużym zaufaniem naszych klientów - podkreślił Rafał Matusiak, prezes Zarządu Kasy Krajowej. Przekonywał on, że sytuacja w SKOK-ach jest stabilna i pod wieloma względami lepsza niż w bankach komercyjnych.

Władze Kasy Krajowej nie ukrywają jednak, że kierowana przez nich instytucja jest pod ciągłym ostrzałem urzędników oraz niektórych dziennikarzy. Raport KNF, którego fragmenty przed oficjalną publikacją przeciekły do nieprzychylnych SKOK-om mediów, był jedynie kulminacją ciągu zdarzeń. - Musimy cały czas dostosowywać się do zmieniającego się prawa i nowych rozporządzeń. Zanim weszła w życie jedna ustawa, posłowie zaczęli pracę nad jej nowelizacją. Trudno w takiej sytuacji planować strategie finansowe i zarządzać jakąkolwiek instytucją - mówił prezes SKOK.

Jednym z najbardziej niepokojących zapisów nowej ustawy o SKOK-ach jest prawo zezwalające na przejęcie spółdzielczych kas przez komercyjne banki. - Dlatego cieszy nas fakt, że Prezydent RP postanowił skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił Matusiak. - Jednak cały czas nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Orzeczenie Trybunału może sprawić, że obowiązujące prawo znów się zmieni, a my kolejny raz będziemy musieli do niego się dostosować.

Nękanie SKOK-ów ustawami, rozporządzeniami oraz kontrolami KNF, nie odstrasza jednak klientów i członków kas. - Dziś mamy już ponad 18 miliardów zł aktywów - poinformował Wiktor Kamiński, były członek zarządu SKOK. Odniósł się on także do zarzutów, które były postawione w raporcie KNF i powielane przez niektóre media. - Mamy wystarczające środki na wypłacenie depozytów. A jeśli chodzi o tzw. przeterminowane kredyty, to ich odsetek jest mniejszy niż w wielu bankach komercyjnych - podkreślił Kamiński. - Trzeba jednak dodać, że SKOK-i nie mają takich instrumentów jak banki, które mogą szybko ściągać swoje wierzytelności.

Podczas konferencji prasowej rzecznik SKOK odniósł się do wielu krzywdzących sformułowań, które są powielane przez dziennikarzy. Najbardziej skandaliczne jest mówienie o SKOK-ach, że są one, tak jak Amber Gold, tzw. parabankami. - To krzywdzi członków kas oraz wprowadza w błąd opinię publiczną - tłumaczył Andrzej Dunajski.

Ze strony dziennikarzy padły również pytania o zadłużenie SKOK-u Kopernik, który ostatnio jest w opozycji do Kasy Krajowej. Jaki jest współczynnik wypłacalności tej Kasy w porównaniu do SKOK-u Stefczyka? - Nie możemy odnieść się do tego pytania. Zgodnie z nową ustawą o SKOK-ach obowiązują nas przepisy, które zabraniają nam ujawniania danych finansowych w poszczególnych kasach - odpowiedział prezes Matusiak.

Jednak w ostatnich tygodniach kasy były atakowane nie tylko na płaszczyźnie finansowej, ale także ideowej. Media liberalno-lewicowe zarzucały im, że wspierają przedsięwzięcia konserwatywne, religijne oraz prawicowe. - Tych ataków zupełnie nie rozumiem. SKOK-i narodziły się w środowisku związkowym i będą zawsze bronić tego, co służy Polsce i Polakom - odpierał zarzuty prezes Matusiak. - Chętnie wspieramy przedsięwzięcia społeczne, patriotyczne i religijne. Myślę, że nasi klienci także za to nas cenią i darzą wielkim zaufaniem.

"Niedziela" 27/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl