Cud beatyfikacyjny Matki Zofii Czeskiej

(za KAI)

Uzdrowienie kilkuletniego chłopca z ciężkiego zapalenia mózgu uznano za cud beatyfikacyjny matki Zofii Czeskiej. Wyprasza ona łaski w problemach wychowawczych, wspiera uczniów, ratuje rozpadające się małżeństwa

Przypadek uzdrowienia, wybrany jako cud w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożej matki Zofii Czeskiej, dotyczy kilkuletniego chłopca, który nagle zachorował na ciężkie zapalenie mózgu. - Jego stan był tak trudny, że rodzice i lekarze stracili nadzieję na jakiekolwiek polepszenie sytuacji. Pozostała tylko modlitwa. Rodzina w desperacji poprosiła o nią siostry prezentki, które w tej intencji, za wstawiennictwem swej założycielki, ofiarowały Bogu za chłopca nie tylko swoje modlitwy, ale także wszystkie prace, cierpienia, Msze i Komunie święte. Niektóre podjęły nawet ścisły post - relacjonuje s. Renata Gąsior, prezentka, postulatorka procesu Zofii Czeskiej.

W krótkim czasie nastąpił nieoczekiwany przełom w stanie zdrowia chłopca. W drugim dniu od nagłej poprawy przeniesiony został z oddziału intensywnej terapii na zwykły oddział w celu rehabilitacji. Ciężka choroba, która zazwyczaj kończy się śmiercią lub głębokim kalectwem, nie pozostawiła u chłopca żadnych ubocznych skutków. Tak, jakby nagle została odjęta.

Opisany przypadek wybrano z bardzo wielu łask otrzymanych za przyczyną sługi Bożej matki Zofii Czeskiej. Świadectwa o łaskach za jej wstawiennictwem, które napływają do postulatorki procesu beatyfikacyjnego, dotyczą m.in. uzdrowień fizycznych i duchowych. - Matka Zofia pomaga najczęściej ludziom w ich problemach wychowawczych. Jest „dobra” w ratowaniu rozpadających się małżeństw, w wypraszaniu u Boga daru potomstwa i często wspiera uczniów w ich szkolnych problemach. Nadal opiekuje się swoimi wychowankami i ich rodzinami, tak jak czyniła to za swojego ziemskiego życia - mówi dla KAI s. Renata Gąsior.

Proces w sprawie, wówczas jeszcze domniemanego, cudu został przeprowadzony w 2003 r. w Krakowie. 20 grudnia 2012 r. wyszedł dekret Ojca Świętego Benedykta XVI potwierdzający jego autentyczność. Papieska decyzja zakończyła prace Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które trwały od 1997 r. Dwa lata temu podpisano dekret o heroiczności cnót Zofii Czeskiej. Proces na szczeblu watykańskim poprzedził etap diecezjalny, który toczył się w latach 1995-97 w Krakowie.

"Niedziela" 24/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl