Uczyła patrzenia na drugi brzeg życia

KAI

W Trzebini 18 lutego br. i w Libiążu 19 lutego odbyło się pożegnanie śp. Heleny Kmieć, wolontariuszki zamordowanej w Boliwii 24 stycznia 2017 r. Mszy św. w intencji tragicznie zmarłej misjonarki przewodniczył w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini bp Jan Zając, spokrewniony z Heleną. – 24 stycznia boliwijska ochronka stała się golgotą życia śp. Heleny, wolontariuszki salwatoriańskiego Wolontariatu Misyjnego Salvator. Bóg w środku nocy, w okrytym ciszą pomieszczeniu, pośród kwiatów, które sama namalowała, włożył w jej rękę dość wymowny klucz, by w zmartwychwstania jasny dzień drzwi raju mogła otworzyć – rozpoczął homilię prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas SDS, nawiązując do wiersza Marka Skwarnickiego. – Patrząc na trumnę, w której spoczywasz, mam przed oczami to słynne zdjęcie, które obiegło prawie cały świat. I taką chciałbym Cię zapamiętać: uśmiechniętą, z gitarą w ręku, z salwatoriańskim logo wolontariatu i hasłem: „Podejmij wyzwanie”, które zrealizowałaś w stu procentach – zaznaczył.

Prowincjał salwatorianów dziękował Helence za to, że – jak powiedział o niej bp Zając – „była iskierką, która wzniecała wielki ogień w naszych sercach”. – W imieniu tych, którzy Cię spotkali, którzy dzielili się świadectwem o Tobie, dziękuję Ci za to, że byłaś odważna, dynamiczna, niezmordowana, kiedy trzeba było służyć Bogu i ludziom – mówił. Ks. Filas dziękował za pokój i radość, które Helenka siała tam, gdzie się pojawiała; za to, że nie zatrzymała tylko dla siebie talentów, które otrzymała od Boga; za śpiew, którym chwaliła Boga i dzięki któremu do Boga prowadziła. – Dziękuję Ci za to, że chciało się przebywać w Twoim towarzystwie – wyznał prowincjał salwatorianów, a nawiązując do wezwania z pierwszego czytania z Księgi Kapłańskiej: „świętymi bądźcie”, wskazał, że taka właśnie była Helenka. – Osobiście chciałbym Ci podziękować za to, że nauczyłaś mnie pięknego patrzenia na drugi brzeg życia – dodał.

Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem śp. Heleny. Odmówiono m.in. dziesiątek Różańca – szczególną modlitwę dla Wolontariatu Misyjnego Salvator – wolontariusze odmawiają codziennie „dziesiątek o dziesiątej” w intencji WMS i wszystkich misjonarzy posługujących na misjach. Czuwanie zakończył Apel Jasnogórski.

„Niedziela” 09/2017

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl