Ostatni przystanek w drodze do Madrytu

Anna Przewoźnik

Ostatni przystanek przed XXVI Światowymi Dniami Młodzieży miał miejsce 18 czerwca br. na Jasnej Górze. To tu – dokładnie 20 lat temu – odbyły się VI Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II. – Od kilku edycji zawsze na kolejne ŚDM wyruszamy właśnie z tego miejsca, które w Polsce jako jedyne gościło młodych z całego świata. Takie posłania odbyły się m.in. ostatnio przed Kolonią i Sydney – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor polskiego biura ŚDM. – Chcemy nieustannie przypominać, szczególnie świadkowie tamtych dni, że to „Abba Ojcze” i ten duch jedności od 1991 r. ciągle trwa – wyznaje.
Na Krajowe Posłanie do Madrytu, czyli spotkanie przed Światowym Dniem Młodzieży, przybyło ok. 1000 osób. Centralnym punktem spotkania była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jednym z celów tegorocznego spotkania było podziękowanie za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a zwłaszcza za ustanowienie przez niego 26 lat temu Światowych Dni Młodzieży.
Ksiądz Biskup przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, które dla młodych są jak testament: „Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie”. Szacunek dla bł. Jana Pawła II wymaga, by spełnić jego oczekiwania, a wśród tych oczekiwań jest udział w ŚDM – to jeden z najwspanialszych pomysłów bł. Jana Pawła II.
– Papież Benedykt XVI kontynuuje tę wielką misję gromadzenia młodzieży, nazywa ŚDM „wielkim świętem wiary” – mówił bp Tomasik.
– Gdy patrzymy na Europę – kontynuował – możemy zauważyć, że gubi swoje korzenie. Europa boi się słowa „chrześcijaństwo”, w wielu dokumentach z trudem przechodzi to wyrażenie, a najbardziej chyba Europa boi się słowa „Chrystus”. Dokonują się ogromne zmiany w myśleniu wielu osób, zmienia się mentalność w wielu krajach, także u nas.
Ksiądz Biskup zachęcił, aby skorzystać z zaproszenia, jakie kieruje do młodych Benedykt XVI. Hasło tegorocznych ŚDM: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” – to kierunek, drogowskaz i zachęta do pogłębienia osobistej wiary, abyśmy potrafili służyć temu, by Europa była bardziej zakorzeniona w Chrystusie i mocna w wierze. Kolejny akcent, który dostrzegamy w Orędziu Papieża, to przeciwstawienie się relatywizmowi, do czego potrzebne są mocne postawy i mocna wiara.
Krajowe Posłanie to również robocze, kilkugodzinne spotkanie w gronie opiekunów, wolontariuszy i uczestników polskich grup.
– Od półtora roku pracujemy w Krajowym Biurze ŚDM – mówi jeden z organizatorów, Jakub Duszak. – Koordynujemy przygotowanie Polaków do udziału w tym wydarzeniu i pośredniczymy w kontaktach z Hiszpanią, pomagamy, aby polskie grupy jak najlepiej przeżyły ten czas.
Dla organizatorów to doskonała okazja, by jeszcze raz spotkać się ze sobą, dokonać czegoś w rodzaju odprawy opiekunów grup, przekazać ostatnie informacje, które z trudem, ale udaje się wyłuskiwać od komitetu hiszpańskiego. – Te dwa miesiące, które zostały, to dla Hiszpanów jeszcze bardzo dużo pracy do wykonania. Na dziś nie wiemy, co z zakwaterowaniem, w jaki sposób będą przekazywane pakiety pielgrzyma, w jaki sposób młodzież będzie mogła zarezerwować sobie przez telefony komórkowe posiłki, dopiero od lipca zaczną być przydzielane adresy zakwaterowania w Madrycie i w całej archidiecezji – podkreślił ks. Grzegorz Suchodolski. Spotkanie organizacyjne to też czas na zadawanie pytań i wyjaśnianie wszelkich niejasności.
Do Madrytu wybiera się 1,5 tys. wolontariuszy, po Hiszpanii to właśnie z naszego kraju będzie największa reprezentacja osób pomagających przy ŚDM.
XXVI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia br. Z młodymi spotka się papież Benedykt XVI. W ciągu 26-letniej historii ŚDM odbyło się dziesięć spotkań o charakterze międzynarodowym.
Film ze spotkania przygotowany przez studio TV „Niedziela” można zobaczyć na stronie: www.niedziela.pl/flv.php?flv=sdm_201106.

"Niedziela" 27/2011

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl