Jaka jest prawda o Papieżu

Milena Kindziuk

Książka prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego Benedykt XVI jest dzisiaj atakowany

Mechanizmy manipulacji, jakie stosują media wobec Papieża, ukazuje najnowsza książka na temat Benedykta XVI „Ratzinger na celowniku”. Jej autor – Aldo Maria Valli, jak sam twierdzi, podjął się obrony Ojca Świętego. – Wszystkie zarzuty, jakie stawia mu świat, są bowiem bezpodstawne – mówi. Stąd włoski tytuł publikacji brzmi dokładnie: „Prawda papieża” i jest chyba bardziej adekwatny niż polskie tłumaczenie.
Najbardziej znane przykłady manipulacji medialnej Valli przytacza w odniesieniu do skandali seksualnych w Kościele, za które w wielu środowiskach próbowano obarczyć odpowiedzialnością przede wszystkim Benedykta XVI. Tymczasem ten właśnie Papież, jeszcze jako kardynał kierujący Kongregacją Nauki Wiary, walczył o ujawnienie tych przypadków oraz o zmianę przepisów prawa kanonicznego (zob. tekst obok). Z podobną manipulacją i z przekręceniem słów Ojca Świętego mieliśmy do czynienia w czasie jego podróży do Afryki, gdzie powiedział, że nie można myśleć o rozwiązaniu problemu AIDS w Afryce tylko przez to, że się rozdaje prezerwatywy. Kilka minut później świat obiegła wiadomość, że Papież współuczestniczy w rozpowszechnianiu AIDS w Afryce!
Że świat nie rozumie Papieża – to oczywiste. Jak jednak wynika z publikacji Vallego, Benedykt XVI dobrze rozumie świat. I człowieka. Dlatego od początku pontyfikatu zadaje pytania o granice ludzkiej wolności. Z uporem podkreśla, że w rozumieniu chrześcijańskim wolność nie polega na robieniu tego, na co ma się ochotę, ani tego, co proponują współczesne ideologie. Ważne są normy moralne, zasady trwałe, niezmienne. Dlatego też – jak pisze włoski dziennikarz – Papież jest zdania, że nie można nadawać formy prawnej aborcji czy eutanazji.
Książka prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego Benedykt XVI jest dzisiaj atakowany z taką zajadłością. Aldo Maria Valli podpowiada pewne rozwiązania. Przekonuje, że są w świecie potężne siły: ekonomiczne, polityczne, kulturalne, które mają swoje interesy i które są przeciwne głoszonym przez Benedykta XVI wartościom.
– W Papieża postanowiono uderzyć tuż po konklawe, będąc bowiem jeszcze kardynałem, był on postrzegany jako nieugięty strażnik wartości chrześcijańskich, a więc ktoś niebezpieczny, kogo należy zwalczać – podkreśla Aldo Maria Valli.
Co ciekawe, autor książki pisze też, że osoby w pewnym sensie nieprzychylne Papieżowi i jego niektórym poglądom znajdują się również wewnątrz samego Kościoła. Z pewnością jest to publikacja ważna, nie mówiąc o tym, że to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zajmują się życiem Kościoła.

"Niedziela" 5/2011

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl