Relikwie bł. Piera Giorgia w Polsce

Anna Janowska

Na Światowe Dni Młodzieży przybędzie do Polski w swoich relikwiach wyjątkowy pielgrzym: bł. Pier Giorgio Frassati, którego Jan Paweł II nazwał „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”

Papież Franciszek w Orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przywołał postać bł. Piera Giorgia Frassatiego jako przykład młodzieńca, który „zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Peregrynacja relikwii bł. Piera Giorgia

Relikwie bł. Piera Giorgia przybędą do Polski 11 lipca br. Ich peregrynacja rozpocznie się w Rybniku w diecezji katowickiej. Samochód z relikwiami przejedzie tego dnia po południu ulicami miasta – w asyście młodzieży na rolkach – do bazyliki św. Antoniego z Padwy. Tam o godz. 18 rozpoczną się Msza św. i czuwanie modlitewne, które potrwa do rana. Na trasie peregrynacji jest 10 polskich miast. Od 23 do 31 lipca relikwie Błogosławionego będą umieszczone w bazylice Trójcy Świętej Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie, gdzie przygotowano specjalny program ich uczczenia, nawiązujący jednocześnie do przypadającego w tym roku 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Pełen pasji i życia

W biografii Piera Giorgia Frassatiego i jego rodziny są również polskie wątki. Błogosławiony urodził się w Turynie w 1901 r. w rodzinie, która wiele znaczyła w ówczesnym życiu politycznym i społecznym. Był pełnym radości i pasji życia młodym człowiekiem, a jednocześnie pragnął poświęcić się służbie innym. Podjął studia na Wydziale Górniczym Politechniki Turyńskiej, ponieważ chciał bliżej poznać warunki życia rodzin górniczych. Zachowały się jego listy z 1922 r., kiedy przyjechał do Katowic i zwiedził kopalnię „Ferdynand”. Nie zdążył zrealizować swojego programu – zmarł w 1925 r. na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się podczas odwiedzin chorych w szpitalu. Jego młodsza siostra Luciana wyszła za mąż za polskiego dyplomatę – Jana Gawrońskiego. W latach okupacji mocno angażowała się w pomoc Polakom, współpracowała z podziemiem, a mieszkając we Włoszech, interweniowała w sprawie uwolnienia polskich więźniów, m.in. profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej córka Wanda Gawrońska pomagała z kolei polskim opozycjonistom i wspierała demokratyczne przemiany w Polsce, za co została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewangelizacja i miłosierdzie

Pier Giorgio był postacią znaną na długo przed beatyfikacją, której dokonał Jan Paweł II w 1990 r. Dziś Towarzystwa Ciemnych Typów – bo tak nazywa się grupa apostolatu i modlitwy założona przez Piera Giorgia i jego przyjaciół – działają na całym świecie, także w Polsce.

Obecność relikwii Błogosławionego w Polsce jest okazją do szczególnej modlitwy za wstawiennictwem Piera Giorgia Frassatiego i przypomnienia, że w jego biografii były trudne momenty, ale też o tym, że wcześnie wybrał swoją ścieżkę życia, na której najważniejsze były ewangelizacja i miłosierdzie. W ten sposób jego postać wpisuje się w hasło tegorocznych ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

„Niedziela” 28/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl