Widziane z Brukseli

Europejskie scenariusze

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

W przypadku opuszczenia strefy euro Grecja automatycznie wypadnie za burtę Unii Europejskiej.

Co będzie z Grecją i czy Europa się rozpadnie? To najczęściej zadawane pytania nie tylko w instytucjach Unii Europejskiej. Czy miliardowe kłopoty finansowe jednego z członków Eurolandu zburzą ideologiczne unijne puzzle? Ucho najlepiej przyłożyć tam, gdzie bije tętno decyzyjne. Z formalnego punktu widzenia jest nim Bruksela, ale praktycznie to Berlin i Paryż. Po greckim referendum kreślone są przeróżne scenariusze. W Niemczech opinię publiczną straszy się wybuchem wojny. Większość medialnych komentarzy w tym kraju sprowadza się do prostego przekazu: greckie bankructwo przyczynia się do demontażu całej strefy euro, a jeśli upadnie waluta euro, która jest symbolem europejskiej jedności, rozpadnie się i Unia Europejska. W rezultacie niemal automatycznie zagrożony będzie pokój, którego podtrzymywanie Unia sobie przypisuje. Spięcie pomiędzy Atenami a Berlinem – największym wierzycielem Grecji – częstokroć dominuje nad ogólnoeuropejską wizją.

Grecja de facto już zbankrutowała, nie spłacając kolejnej raty kredytu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Mimo tego szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nadal chce z władzami Grecji rozmawiać. Ogłosił to w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie wypowiadał się także premier Grecji Aleksis Cipras. Ożywiona wymiana zdań niewiele wniosła, a szef Rady Europejskiej Donald Tusk postawił Grekom czterodniowe ultimatum. Termin upłynie już po oddaniu tego tekstu do druku. Grecy nie chcą ani płacić, ani wychodzić ze strefy euro. Liczą na umorzenie przynajmniej części długu, podobnie jak anulowano dług Niemcom po II wojnie światowej. Wszystko to irytuje niemiecką opinię publiczną, która w większości opowiada się za wyrzuceniem Grecji z Eurolandu.

W przypadku opuszczenia strefy euro Grecja automatycznie wypadnie za burtę Unii Europejskiej. W akcie rozpaczy domaga się obecnie od Niemiec odszkodowań za straty związane z II wojną światową, które według niej są równe niemal całemu obecnemu zadłużeniu tego kraju wobec Trojki. Jak dowiadujemy się z podsłuchów europejskich polityków, ci dawno pogodzili się z wyjściem Grecji ze strefy euro. Następstwem Grexitu byłby powrót tego kraju do własnej waluty – drachmy i, co przewidują niektórzy ekonomiści, odbicie się od dna. Po zrzuceniu unijnych balastów, grecka gospodarka w perspektywie kilku lat może zacząć prosperować i dać przykład innym krajom UE, jak samodzielnie wychodzić z kryzysu. I to byłoby dla Unii największą katastrofą.

„Niedziela” 29/2015

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl