Masakra Koptów

W związku z krwawymi zamieszkami, do jakich doszło 9 października br. na ulicach Kairu, przedstawiciele Kościoła koptyjskiego oskarżyli egipskie siły bezpieczeństwa o śmierć kilkudziesięciu osób. Podali, że w wyniku starć podczas demonstracji Koptów, protestujących przeciwko atakowi na jeden z ich kościołów, zginęło 35 osób, a 300 zostało rannych. Egipskie media publiczne informują z kolei, że koptyjscy demonstranci zabili 3 żołnierzy i 20 ranili. Nie podają liczby zabitych Koptów.
Według obserwatorów, były to najkrwawsze zamieszki od czasu obalenia prezydenta Hosni Mubaraka. Tysiące Koptów udało się później pod gmach telewizji, domagając się dymisji gubernatora Asuanu, oskarżanego o wspieranie muzułmanów, a także protestując przeciw podżeganiu przez telewizję publiczną przeciw chrześcijanom. Koptowie oskarżają także wojskowe władze o to, że nie są oni wystarczająco chronieni przed radykalnymi ugrupowaniami wyznawców islamu.
Po upadku Mubaraka dochodzi częściej do ataków fundamentalistów islamskich na chrześcijan. Wojsko często chroni w większym stopniu ekstremistów niż chrześcijan.

"Niedziela" 43/2011

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl