Polski akcent na jerozolimskiej Via Dolorosa

Ks. Ireneusz Skubiś

Już po raz czwarty pracownicy redakcji „Niedzieli” pielgrzymują do Ziemi Świętej, tym razem pod kierownictwem ks. dr. Krzysztofa Kowalika, który z ramienia Biura Pielgrzymkowego Księży Pallotynów prowadzi naszą grupę i opiekuje się nami – jesteśmy tutaj od 23 marca. Jednym z punktów naszego tegorocznego pielgrzymowania był udział w poświęceniu i otwarciu tryptyku wykonanego do IV stacji jerozolimskiej Drogi Krzyżowej (tzw. stacji polskiej). Tryptyk, zanim dotarł do Jerozolimy, przebył długą drogę przez Polskę i Europę (Jasna Góra, katedra kolońska i inne znaczące miejsca) i dotarł do Watykanu, gdzie pobłogosławił go Ojciec Święty Benedykt XVI. Wędrówce Niebiańskiej Jerozolimy towarzyszyły wszędzie modlitwy o pokój na świecie, szczególnie w Ziemi Świętej. 25 marca o godz. 17 tutejszego czasu odbyła się uroczystość, na którą składały się: Msza św. pod przewodnictwem abp. Antonio Franco – nuncjusza apostolskiego w Ziemi Świętej, z udziałem bp. Zygmunta Zimowskiego – opiekuna Polonii na świecie z ramienia Episkopatu Polski, abp. Fouada Boutrosa Twala – łacińskiego patriarchy Jerozolimy, konsula RP oraz zwierzchnika polskich bożogrobców, a także biskupów ormiańskich – tryptyk został zdeponowany w kościele ormiańsko-katolickim. Katoliccy Ormianie bardzo serdecznie przyjęli tryptyk do wieczystej adoracji, która odtąd będzie się tutaj odbywać. W centralnej części tryptyku jest Matka Boża, której serce stanowi monstrancję dla Jezusa Eucharystycznego. Poświęcenie tryptyku było ogromnym przeżyciem dla naszych pielgrzymów, szczęśliwych, że mogli w tym historycznym wydarzeniu uczestniczyć. Dzięki temu nasza pielgrzymka do źródeł wiary bardzo mocno złączyła się z intencją stowarzyszenia Communita Regina Della Pace pod prezesurą Piotra Ciołkiewicza z Radomia, artysty Mariusza Drapikowskiego oraz Franciszkanów Konwentualnych – szczególnie o. Kazimierza Frankiewicza i Ojców Paulinów – zwłaszcza o. Alberta Szustaka, którzy zaangażowali się, by to dzieło powstało. A celem jest adoracja Najświętszego Sakramentu i upowszechnienie modlitwy o pokój także dla Ziemi Świętej.
Jeśli więc ktoś z Czytelników „Niedzieli” będzie pielgrzymować do Ziemi Świętej, powinien znaleźć czas na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy IV stacji Drogi Krzyżowej przy ormiańskim kościele katolickim, z polską Niebiańską Jerozolimą.
Po uroczystej Mszy św. 25 marca duża grupa wolontariuszy rozpoczęła tu nocną adorację. Ileż to radości, spełniają się bowiem marzenia, że będzie tu czczony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie!

"Niedziela" 14/2009

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl