Wielkie Dzieła Boże dokonują się przez Maryję

W dniach 12-13 października 2013 r. byliśmy świadkami wielkich dzieł Bożych, które dokonały się podczas Dnia Maryjnego Roku Wiary. Najpierw mieszkańcy całej ziemi wspólnie odmawiali Różaniec. Modlitewny szturm do Pana Boga odbywał się w wigilię historycznego wydarzenia, gdy papież Franciszek ponownie zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Na ten błogosławiony czas Matka Boża Fatimska stała się pielgrzymem pośród pielgrzymów, przybywając specjalnie z Fatimy do Rzymu. 12 października na wieczornej transkontynentalnej modlitwie paciorki Różańca mocno związały Ziemię z Niebem. Pośród dziesięciu sanktuariów tworzących stacje modlitwy połączone drogą satelitarną w czasie różańcowego telemostu była Jasna Góra, narodowe sanktuarium Polaków. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi, że zaprosił duchową stolicę Polski do wielkiej modlitwy ludu maryjnego świata.

Na wezwanie Ojca Świętego i na moje zaproszenie pielgrzymi z całej Polski i wierni z archidiecezji częstochowskiej bardzo licznie przybyli w pośpiechu, aby z Jasnej Góry poprowadzić na cały świat drugą tajemnicę radosną Różańca Świętego: Nawiedzenie św. Elżbiety. Pielgrzymi trzymali w dłoniach różańce, białe chusteczki oraz świece i lampiony rozświetlające sanktuarium i błonia jasnogórskie - to światło było znakiem czuwania z Maryją, prowadzącą ku Chrystusowi.

Bóg zapłać wszystkim i każdemu z osobna - kapłanom, zakonnikom, zakonnicom, wiernym świeckim - za modlitewną mobilizację podczas różańcowego telemostu, prowadzącego do wydarzenia w Roku Wiary tak bardzo oczekiwanego przez wszystkich, którzy obrali Maryję za Przewodniczkę w wierze. Nasza szczególna wdzięczność należy się Ojcom i Braciom Paulinom, którzy z wielką troską przygotowali jasnogórską stację modlitwy i towarzyszyli pielgrzymom. Dziękuję też pracownikom prasy, radia, telewizji i portali internetowych, a szczególnie Telewizji Trwam i Radiu Maryja, za przekazanie zaproszenia i zachęty do naszego wspólnego trwania wraz z Maryją na modlitwie oraz za relacje z tego wydarzenia.

Maryjo, wspomagaj naszą codzienność, by łaska Boża mogła czynić cuda w ludzkich sercach, zapalaj „światła wiary”, wskazujące drogę do świętości i pomagające w lepszym rozumieniu wyzwań teraźniejszości. Ucz nas świadczyć życiem o Chrystusie. Niech Bóg przez Twoje pośrednictwo uczyni nas posłańcami swojej woli.

Zapraszając na Maryjne drogi świętości prowadzące ku Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka - na wierność łasce i radość płynącą z wiary z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa -

Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

Częstochowa, 13 października 2013 r.

"Niedziela" 42/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl