W 3. rocznicę tragedii smoleńskiej

Jasna Góra modli się za ofiary katastrofy smoleńskiej

Obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbyły się na Jasnej Górze 7 i 10 kwietnia br. 7 kwietnia obecni byli bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, wśród nich: Ewa Kochanowska, Zuzanna Kurtyka i Dorota Skrzypek z rodzinami. Mszy św. przewodniczył o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Zachęcił obecnych, aby oprócz pamięci o ofiarach, zachowali „w sercach i postawach to dziedzictwo, które po nich na tej ziemi zostało”. - Nasza pamięć i modlitwa to także troska o to, by poznać prawdę o tym wydarzeniu sprzed 3 lat, bo od tego zależy przyszły kształt naszej Ojczyzny - podkreślił o. Cichor. Rodziny ofiar przekazały jako wotum dla Maryi Jasnogórskiej pamiątki po swoich bliskich. Po Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert „Modlitwa i Pamięć”. Słowo wprowadzające skierowała do obecnych Zuzanna Kurtyka.

Mszy św. w intencji śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich poległych w Smoleńsku w dniu 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia br., przewodniczył przed Cudownym Obrazem Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił w homilii, że wiara w Chrystusa „każe nam stanąć przy ołtarzu Ojczyzny, aby zapisać kolejną datę, stację modlitwy za ofiary Katynia z kwietnia 1940 r., jak również za ofiary Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r.”. - Ofiary Katynia świat miał zapomnieć albo nigdy się o nich nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do prawdy, prawo do publicznej żałoby, do opłakiwania i przez wiele lat godnego upamiętnienia najbliższych. Abp Depo przypomniał, że - jak miał powiedzieć w planowanym w Katyniu wystąpieniu w dniu 10 kwietnia 2010 r. prezydent RP prof. Lech Kaczyński - „ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci”. Miał dalej stwierdzić, że „ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jedną z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, założycielskim kłamstwem PRL”.

- Dzisiaj znów mamy zmagać się o prawdę w Europie, która przynosi nam nowomowę. Przykładem jest chociażby zastępowanie w dokumentach Trybunału Europejskiego słowa „krzyż” sformułowaniem „mocny znak zewnętrzny”, a „religii chrześcijańskiej” - „religią większościową w Europie”. Widzimy więc i słyszymy, że to, co powinno być budowaniem na prawdzie, przekształca się w ideologię wypierającą religię i tożsamość narodową, spychając ją do sfery subkultury - mówił abp Depo.

Po Mszy św. wierni przeszli pod Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze, aby złożyć hołd ofiarom. Odbył się Apel Poległych, zapłonęły znicze.

(Red.)

"Niedziela" 16/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl