Ze świata

Korea Południowa
Symboliczna choinka na granicy z Północą

Chrześcijanie z Korei Południowej zapalili światełka na metalowej wieży przy linii demarkacyjnej z Koreą Północną. Zgodę na oświetlenie wieży w kształcie choinki do 2 stycznia wydało Ministerstwo Obrony Korei Południowej.

Władze Korei Północnej odebrały jej udekorowanie jako element wrogiej propagandy. Rok temu choinka na granicy nie została oświetlona. Była to odpowiedź chrześcijan na oficjalną prośbę urzędników o uniknięcie napięć po śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila 17 grudnia 2011 r.

Nigeria
Ogień przemocy nie gaśnie

Prawdopodobnie 12 osób zginęło w północnej Nigerii w noc Bożego Narodzenia. Zaatakowane zostały dwa kościoły protestanckie, gdy odbywały się tam tradycyjne nabożeństwa. Pierwsza masakra miała miejsce w wiosce Peri niedaleko Potiskum, centrum przemysłowego w stanie Yobe. Okolica zamieszkała jest głównie przez muzułmanów; chrześcijanie stanowią tam niewielką mniejszość. Według relacji jednego z mieszkańców, Usmana Mansira, grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do wioski o północy i skierowała się od razu do kościoła. Tam zaatakowali modlących się, zabijając sześć osób, w tym pastora. Następnie podpalili budynek świątyni, a także kilka stojących w pobliżu domów. Ta wersja wydarzeń została potwierdzona przez miejscową policję.

CNN poinformowała także o drugim krwawym wydarzeniu w noc Bożego Narodzenia w Maiduguri w stanie Borno. Miało tam zginąć pięciu uczestników nabożeństwa oraz diakon. Do ataków na miejsca kultu doszło mimo wzmocnienia sił policyjnych ze względu na krwawe doświadczenia w analogicznym czasie 2011 r.

Rosja
Biskup krytykuje

Zakaz adoptowania rosyjskich dzieci przez obywateli USA skrytykował prawosławny biskup smoleński i wiaziemski Pantelejmon. Decyzja Dumy Państwowej miała być odpowiedzią na uchwalenie przez amerykański Senat tzw. listy Magnickiego. Na jej podstawie Amerykanie zabronili wydawania wiz osobom łamiącym prawa człowieka w Rosji.

Członek Kościelnej Rady Najwyższej rosyjskiej Cerkwi, a zarazem przewodniczący Wydziału ds. Dobroczynności i Opieki Socjalnej Patriarchatu Moskiewskiego podkreślił, że nie można decydować o losie dzieci w zależności od koniunktury politycznej, stosując się do zasady symetrii lub asymetrii dyplomatycznej. Państwo stanowią ludzie, a nie tylko przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej ze swymi ambicjami politycznymi. Rosyjski hierarcha prawosławny przestrzegł przed powtarzaniem błędu Ludwika XIV, który twierdził, że „państwo to ja”. Państwo to ludzie i dzieci potrzebujące pomocy dorosłych.

Ludzie
Ks. prał. Georg Ratzinger

Brat Papieża powiedział w jednym z wywiadów radiowych, że mimo swoich 85 lat Benedykt XVI czuje się względnie młodo.

Sam ks. Georg Ratzinger skończy 15 stycznia 2013 r. 89 lat. Święta Bożego Narodzenia spędził w Ratyzbonie. 28 grudnia 2012 r. udał się w podróż do Rzymu. Słynnemu bratu sprezentował m.in. nagranie „Mszy h-moll” Jana Sebastiana Bacha, o którą szczególnie Papież poprosił. Sędziwy kapłan zastrzegł jednak, że w obchodach świąt Bożego Narodzenia prezenty nie są najważniejsze. – Mam wszystko, czego potrzebuję, i w moim wieku nie muszę się troszczyć o rarytasy – powiedział ks. Ratzinger.

"Niedziela" 1/2013

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl