Na blogu

Polacy zabijali, Niemcy ratowali Żydów?

Janusz Wojciechowski

Jak katharsis, to katharsis... czas na polski film o tym, jak Polacy rżnęli piłami Ukraińców na Wołyniu.

1. Moja wiedza z zakresu kultury światowej nie jest imponująca, więc może ktoś z Państwa mi pomoże – czy powstał gdzieś znany na świecie film o tym, jak Niemcy zabijali Żydów? Czy taki film powstał zwłaszcza w Niemczech? Czy powstał jakiś film o naradzie w Wannsee, gdzie uchwalono wymordowanie milionów Żydów, po czym skonsumowano na obiad meduzy i w trzech smakach drób? Ja takiego filmu nie znam. Był, owszem, „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej, z 1946 r., ale poza Polską raczej nieznany.

2. Powstały za to światowe arcydzieła o tym, jak Niemcy ratowali Żydów. „Lista Schindlera”, „Pianista”. Jakże pięknie pokazano w nich wspaniałe postawy sprawiedliwych Niemców w obliczu wszechogarniającego zła. Schindler uratował tysiąc żydowskich robotników, w ten sposób że po prostu nie wysłał ich na śmierć. A „Pianista” pokazał piękną postawę niemieckiego oficera, kapitana Hosenfelda, który bohatersko ratował od śmierci żydowskiego muzyka Władysława Szpilmana, któremu przynosił jedzenie. Schindler ratował Żydów w Krakowie, Hosenfeld w Warszawie. Where is Cracow, where is Warsaw? In Poland... A Polacy? A Polacy, w liczbie piętnastu, zapędzali w tym czasie półtora tysiąca Żydów do stodoły w Jedwabnem. Niestety, Niemcy tym razem wyjątkowo z ratunkiem się spóźnili...

3. Czy powstał jakiś światowej sławy film albo powieść – poprawcie mnie Państwo, jeśli się mylę – o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie wojny? Powstały za to sławne dzieła o tym, jak Polacy mordowali Żydów. Cały świat już zna „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa, a wkrótce pozna film „Pokłosie”. Wcześniej był słynny „Shoah” Lanzmanna, o zbrodniczej wobec Holocaustu obojętności polskich chłopów. Z dzieł literackich i filmowych płynie w świat jasny przekaz – Polacy zabijali Żydów, a Niemcy ich ratowali.

4. Zbrodniczy naród, ci Polacy. Zbrodniczy od wieków, bo już tysiąc lat temu okrutni Polacy mordowali niemieckie dzieci na tarczach pod Cedynią. Taki obraz Polski ma przed oczami przeciętny Amerykanin, np. Barack Obama. Taki obraz ma już też przeciętny Polak, np. Maciej Stuhr.

5. Kiedy już polscy twórcy przedstawią pełny obraz polskich zbrodni na Żydach, koniecznie trzeba będzie pokazać światu, jak Polacy rżnęli piłami Ukraińców na Wołyniu. Te straszne zbrodnie też nie mogą zostać zapomniane. Jak katharsis, to katharsis...

"Niedziela" 50/2012

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl