Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy

Niemiecki dziennikarz wzywa do odmawiania Różańca z Papieżem

Z Paulem Badde rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Nie wystarczy modlić się za Papieża, w tym trudnym momencie jego pontyfikatu powinniśmy odmawiać Różaniec razem z Benedyktem XVI, w duchowej z nim łączności. Pomysłodawcą tej modlitewnej akcji jest niemiecki dziennikarz Paul Badde. W Polsce zasłynął on jako autor "sakralnego kryminału" pt. "Boskie Oblicze", opisującego dzieje odkrycia chusty z Manoppello, na której widnieje prawdziwy wizerunek Jezusa. Badde od dawna mieszka we Włoszech, gdyż przez wiele lat był rzymskim korespondentem dziennika "Die Welt". Obecnie wydaje niemieckojęzyczny miesięcznik "Vatican", który powstał w 2006 r., niedługo po wyborze kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową.
Badde mieszka tuż obok Bramy św. Anny, głównego wejścia do Watykanu, i czasami tam go widuję. Gdy spotkaliśmy się na początku czerwca, powiedział mi, że rozpoczął medialną kampanię, aby zachęcać ludzi do odmawiania Różańca z Papieżem. Wyraźnie mu na tym zależało, bo ciągle wracał do tego tematu. Poprosiłem go więc, by wyjaśnił, o co konkretnie chodzi. (W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jak zrodził się pomysł kampanii: "Modlitwa różańcowa z Benedyktem XVI" i dlaczego zwłaszcza teraz Papież potrzebuje naszej modlitwy i solidarności?

PAUL BADDE: - Dlaczego zwłaszcza teraz? Bo są to chyba najtrudniejsze dni pontyfikatu Benedykta XVI. Jak nigdy dotąd, diabelskie ataki dotknęły go z tak bliska i stracił zaufanie pokładane w najbliższych mu osobach. Ponieważ atakują go z bliska, dlatego również my musimy okazać mu naszą bliskość poprzez modlitwę.

- Za "Papieża Różańca" uważany jest Jan Paweł II, który przykładał wielką wagę do modlitwy różańcowej i wydał nawet list apostolski "Rosarium Virginis Mariae" - o Różańcu Świętym; to dzięki niemu "modlitwa prostaczków" znowu stała się pełnoprawną modliwą Kościoła. Benedykt XVI - Papież teolog, Papież intelektualista - nie jest kojarzony z Różańcem, chociaż regularnie odmawia modlitwę różańcową...

- To prawda, że Jan Paweł II był wielkim "Papieżem Różańca" (byli nimi zresztą wszyscy papieże ostatnich wieków!). On żył i "oddychał" Różańcem, do którego dodał też tajemnice światła. Gdy ludzie zapomną, że istniał Związek Sowiecki, tak jak zapomnieli inwazje Mongołów, będą ciągle pamiętać tajemnice światła i Papieża, który je wprowadził. Ale i Joseph Ratzinger wywodzi się z tej samej "szkoły", co Jan Paweł II - jako dziecko bardzo sobie cenił modlitwę na różańcu, natomiast jako kardynał nie miał czasu, aby odmawiać cały Różaniec (wyznał mi to podczas jednego z naszych spotkań). Dlatego jest rzeczą zdumiewającą, że dzisiaj jako papież - pomimo ogromu pracy, którą ma do wykonania - ten wielki teolog potrafi znaleźć czas, aby codziennie zanurzyć się w tę "modlitwę prostaczków". A ponieważ jest osobą bardzo systematyczną, można powiedzieć, że codziennie ubogaca Kościół "papieskim Różańcem".

- Kiedy Benedykt XVI odmawia Różaniec?

- Latem, po wprowadzeniu czasu letniego, Papież rozpoczyna modlitwę różańcową codziennie o godz.18.45 - modli się wraz ze swym osobistym sekretarzem ks. prał. Georgiem Gänsweinem, spacerując po Ogrodach Watykańskich, obok groty z Lourdes. Poza okresem letnim, gdy dni są krótsze, Papież udaje się na modlitwę do ogrodów wcześniej, o 16.15. Natomiast gdy jest w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, modli się, chodząc po alei, w cieniu wiecznie zielonych dębów, a na zakończenie zatrzymuje się przy figurze Matki Bożej stojącej obok sadzawki z rybami. Gdy pogoda jest brzydka, Różaniec odmawiany jest w Pałacu Apostolskim.

- Czy Papież odmawia Różaniec z sekretarzem po niemiecku?

- W części po niemiecku, ale także po łacinie i po włosku. Na zakończenie natomiast recytują "Regina caeli".

- Co ma zrobić wierny, który chciałby odmawiać Różaniec w duchowej łączności z Ojcem Świętym?

- To bardzo proste - powinien uczynić znak krzyża i rozpocząć modlitwę różańcową o godz. 18.45 (latem) lub o godz. 16.15 (poza okresem letnim). Nie ma żadnej szczególnej organizacji, każdy może to czynić, sam lub z rodziną, w parafii, w ramach ruchów czy związków. Można modlić się w domu, w kościele, w podróży, na ulicy. Najważniejsze jest to, aby modlitwa w duchowej łączności z Papieżem ubogacała nas i chociaż przez krótki czas upodabniała nasz dzień do dnia Papieża.

Zapamiętaj:

W lecie Różaniec z Ojcem Świętym Benedyktem XVI odmawiamy codziennie o godz. 18.45.
Poza okresem letnim w łączności z Papieżem modlimy się na różańcu o godz. 16.15.

"Niedziela" 28/2012

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl