Rozpadają się kolejne bastiony smoleńskiego kłamstwa

Janusz Wojciechowski

1. Coś pękło, coś się zmieniło. Wywiadu pani Szmajdzińskiej i jej gorzkich słów wobec kompromitacji i zakłamania smoleńskich śledztw już nie da sie zepchnąć na margines, wydrwić ani ośmieszyć. Nie da się z nich zrobić ani oszołomstwa, ani „politycznej gry trumnami”. Teraz już oskarża nie Macierewicz, nie jakiś „zaczadzony rusofobią” inny polityk PiS-u. To mówi pani Szmajdzińska, smoleńska wdowa po polityku lewicy, dziś sama będąca lewicową posłanką, a przecież polskiej lewicy spod znaku SLD ani rusofobii, ani tuskofobii w żaden sposób przypisać się nie da.

2. Coś pękło, coś się zmieniło. Kłamstwo smoleńskie, które jeszcze niedawno było w nieustannym ataku i śmiało się prawdzie w twarz, dziś zaczyna uciekać na coraz krótszych nogach.
Jak domek z kart rozpadają się główne bastiony tego kłamstwa, w tym ten największy – to oszczercze i dla pamięci ofiary wręcz zbrodnicze oskarżenie – o naciskach na załogę pijanego gen. Błasika. Oszczercy rozpoznali jego głos – ale kto konkretnie rozpoznał i po czym – tajemnica!
I jeszcze brną w bzdury, choć coraz bardziej cicho i niewyraźnie, że w kokpicie byli wszyscy, tylko pilota w nim nie było.

3. Upada „kłamstwo brzozowe”, już się sypią z niego wióry. Ekspertyzie prof. Biniendy i doktora Nowaczyka nie zostało przeciwstawione nic. Nic! Nie ma żadnej kontrekspertyzy, nikt nie wychodzi i nie mówi – jestem profesorem fizyki z takiej oto katedry, jestem profesorem wytrzymałości materiałów z tego oto instytutu, badaliśmy brzozę, badaliśmy skrzydło, obliczyliśmy – tu napięcie, tam naprężenie, tam kąt natarcia – zgadza się, Rosjanie mają rację, brzoza strąciła ten samolot!
Ale nikt taki nie staje i nie mówi. Komisja Millera winę brzozy ustaliła większością głosów. Nie słyszałem, żeby jakiś polski ekspert drabinę do brzozy przystawił, farbę lotniczą zeskrobał i w laboratorium ustalił, że to z naszego tupolewa.

4. Miało nie być żadnej winy BOR-u, a tymczasem zarówno ze śledztwa prokuratury, jak i ze wstępnych ustaleń kontroli NIK-u (prowadzonej z mojej inspiracji) wynika, że w miejscu, gdzie zginął polski prezydent, BOR-u nie było. Prezydentowi Kwaśniewskiemu sprawdzali w Smoleńsku wszystko, podobno nawet pas kazali Rosjanom betonować na lotnisku (okazuje się, że można od Rosjan skutecznie czegoś żądać, jeśli się chce, i wcale to wojną nie grozi).
Na prezydenta Kaczyńskiego czekał w Smoleńsku jeden kierowca...
A prezydent Komorowski nagrodził szefa BOR-u generalskim szlifem.

5. Wobec wstrząsającego oskarżenia pani Szmajdzińskiej jej partyjny kolega Marek Siwiec próbował sprowadzić je do wymiaru skargi poszkodowanej osoby. Słusznie mu wytknął Kurski, że poszkodowany to ktoś, komu ukradziono rower.
Zresztą o niejeden ukradziony rower dochodzenie jest bardziej profesjonalne i staranne niż śledztwo o rozbity w Smoleńsku samolot, w którym zginął Prezydent Rzeczypospolitej i wielu innych najwyższych funkcjonariuszy państwa polskiego. Tego państwa, które dziś nie potrafi, a może nie chce dotrzeć do wiedzy o tym, co naprawdę stało się w smoleńskiej mgle.

6. Kłamstwo smoleńskie ucieka na coraz krótszych nogach i potyka się o własne błędy. Ale prawda je dogoni.
Może nawet dogoni je prawda i sprawiedliwość.

"Niedziela" 07/2012

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl