Inicjatywa

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Fani różnych klubów sportowych z całej Polski przybyli 7 stycznia br. na 9. Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców. Motywem tegorocznej pielgrzymki były 75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych, a także 75. rocznica męczeństwa Poznańskiej Piątki. Głównym organizatorem dorocznej modlitwy jest ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile. Od dwóch lat na pielgrzymkę przybywają również rodacy z Kresów i kibice z Węgier. – W przyszłym roku będzie pielgrzymka jubileuszowa. Chcemy na nią zaprosić kibiców z zagranicy. Zaczęliśmy już wstępne rozmowy i skierowaliśmy zaproszenia do naszych kolegów z całej Europy – poinformował ks. Wąsowicz.

W południe fani futbolu w kolorowych szalikach i z transparentami w barwach klubowych zgromadzili się na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Ks. Wąsowicz mówił w kazaniu o miłości do Polski i zapomnianych wielkich bohaterach narodowych. – Nie chcemy Polski bez Boga i religii, chcemy chrześcijańskiej Europy – podkreślił. W związku z przeżywanym Maryjnym Rokiem Jubileuszowym sportowi fani jasnogórską pielgrzymką rozpoczęli nową inicjatywę – Żywy Różaniec Kibiców. Patronami kibicowskich róż różańcowych będą święci i błogosławieni ludzie Kościoła i wielcy patrioci. Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej można będzie dołączyć do modlitwy różańcowej. Kibice liczą, że to jeszcze bardziej ich połączy. – Świat jest bardzo niespokojny, wiele zła dzieje się także w naszej Ojczyźnie. Mamy nadzieję, że wielu kibiców odpowie na naszą inicjatywę, bo to tylko dziesiątka Różańca dziennie, a może zmienić świat – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz.

Modlitwą sługi Bożego ks. Piotra Skargi kibice zawierzyli naszą Ojczyznę Matce Bożej. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie kibicowskich szalików. Następnie pielgrzymi udali się do sali o. Kordeckiego, gdzie odbyło się spotkanie z Jarosławem Szarkiem – prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał o współczesnych celach Instytutu.

Jak co roku, na wałach jasnogórskich i na placu przed Szczytem kibice zaprezentowali swoje patriotyczne transparenty. Pielgrzymkę zakończyła projekcja w Sali o. Kordeckiego filmu pt. „Po drugiej stronie życia” (świadectwo Andrzeja Duffeka – brata śp. Tadeusza Duffeka, o wypadku, doświadczeniach podczas śmierci klinicznej, powrocie do życia i wielkiej mocy modlitwy).

„Niedziela” 03/2017

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl