W Pałacu Prezydenckim

Wcześniaki u Pierwszej Damy

Artur Stelmasiak

Agata Kornhauser-Duda zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Na spotkanie do Pałacu Prezydenckiego przybyły rodziny, które wychowują wcześniaki, wybitni neonatolodzy, specjaliści od laktacji i eksperci z banków mleka kobiecego.

– Bardzo się cieszę, że najmłodsi obywatele Rzeczypospolitej są najważniejszymi osobami w siedzibie prezydenta. Pałac Prezydencki zostanie dziś podświetlony na fioletowo na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzinami – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Przez kilkanaście miesięcy urzędowania u boku Prezydenta RP Pierwsza Dama wielokrotnie miała okazję odwiedzać oddziały położnicze i spotykała się z rodzicami wcześniaków. – Za każdym razem ogromne wrażenie robi atmosfera, która panuje na oddziałach, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami o życie walczą maluszki. To chwile ciszy, wzruszenia, szeptem wypowiadanych słów, na głos czytanych bajek. Ale przede wszystkim są to nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nowo narodzone życie – powiedziała Pierwsza Dama.

Spotkanie pod hasłem „Mleko Mamy jako element terapii żywieniowej wcześniaków” zorganizowano we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego oraz Koalicją dla Wcześniaka. – Badania potwierdzają, że kobiece mleko jest najlepszym pożywieniem zarówno dla zdrowych, jak i przedwcześnie urodzonych maluchów. Jest również naturalnym środkiem leczniczym – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. – Tym mamom, które nie mają jeszcze mleka ze względu na przedwczesny poród, pomagają właśnie banki kobiecego mleka.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do wymiany rodzinnych doświadczeń, ale także podziwiania postępów dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Jedną z piosenek zaśpiewały siostry Szymkiewicz, pięcioraczki, które urodziły się w 26. tygodniu ciąży. Najmniejsza z nich po porodzie ważyła zaledwie 570 gramów. – Rodzic, który nigdy nie bał się o życie własnego dziecka, nie wie, co to strach. Dlatego wszyscy rodzice wcześniaków są prawdziwymi bohaterami – powiedziała Dorota Łosiewicz, która prowadziła spotkanie.

„Niedziela” 48/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl