Nowy gospodarz w nuncjaturze

Artur Stelmasiak

Do Warszawy przybył nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Watykański dyplomata został powitany przez biskupów już na lotnisku. Na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył listy uwierzytelniające od papieża Franciszka

Abp Salvatore Pennacchio jest 73. nuncjuszem apostolskim w historii Polski. – Uważam się za duchowego syna św. Jana Pawła II, który mnie wyświęcił na biskupa – podkreśla. – Teraz moją misją jest niesienie Polsce radości i błogosławieństwa papieża Franciszka.

Nowy nuncjusz reprezentuje Watykan przed władzami Polski, stoi na czele całego korpusu dyplomatycznego, ale także ma szczególną misję w naszym lokalnym Kościele. Watykański dyplomata czuwa bowiem nad procesem wyłaniania biskupów diecezjalnych i pomocniczych. To on przedkłada papieżowi kandydatów na biskupów oraz przeprowadza proces informacyjny. – Wśród różnych kompetencji nuncjusza apostolskiego jest również dbałość o kształtowanie Episkopatu w naszym kraju – mówi „Niedzieli” abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Od św. Matki Teresy do św. Jana Pawła II

Abp Salvatore Pennacchio pochodzi z Marano di Napoli – miejscowości, która znajduje się kilka kilometrów od Neapolu, w południowej części Półwyspu Apenińskiego. Tuż po święceniach kapłańskich w 1976 r. został skierowany na studia doktoranckie z filozofii, a po obronie pracy w 1979 r. rozpoczął posługę w placówkach dyplomatycznych Watykanu rozsianych po całym świecie. Pracował w Europie, Ameryce Południowej, Afryce, Azji oraz w Australii.

W 1998 r. Jan Paweł II mianował ks. Pennacchio nuncjuszem apostolskim w Rwandzie i podniósł go do godności arcybiskupa. Pierwsza samodzielna misja przypadła mu w bardzo trudnym kraju, bo kilka lat wcześniej poprzedni nuncjusz razem z innymi dyplomatami musiał uciekać z Rwandy. – Abp Pennacchio nie tylko doskonale sobie poradził w tych trudnych warunkach, ale także był wielkim oparciem dla lokalnego Kościoła i bardzo dbał o tamtejszych misjonarzy – mówi „Niedzieli” abp Henryk Hoser, który w latach 90. ubiegłego wieku pełnił funkcję wizytatora apostolskiego w Rwandzie.

Przez kolejnych 7 lat abp Pennacchio był nuncjuszem apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. W 2010 r. stanął na czele placówki dyplomatycznej w Indiach. Teraz został skierowany na misję dyplomatyczną do Polski. – Przybywam ze wschodu, z ziemi Matki Teresy z Kalkuty, która we wrześniu została ogłoszona świętą, do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Sami wiecie, jak wielki był duchowy związek między tymi świętymi – mówi Arcybiskup Nuncjusz. – Ufam, że będą mi oni towarzyszyć w tej misji poprzez błogosławieństwo Boże.

Pomost między Polską a Watykanem

Misja dyplomatyczna w Polsce została więc powierzona bardzo doświadczonemu kapłanowi, który od 40 lat pracuje w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w różnych częściach świata. – Poznałem osobiście abp. Pennacchio, gdy pracowałem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Wówczas był on nuncjuszem apostolskim w Tajlandii, gdzie odpowiadał aż za 7 krajów – podkreśla abp Hoser. – Jego zadaniem jest przenoszenie doświadczenia Kościoła powszechnego na życie Kościoła lokalnego. Abp Pennacchio przychodzi więc do nas jako ekspert, który zna problemy i wyzwania dla Kościoła w wymiarze międzynarodowym.

Choć budynek Nuncjatury Apostolskiej przy al. Szucha w Warszawie nie jest najbardziej pokaźną ambasadą, to jednak wpływy tej instytucji są o wiele większe niż pozostałych placówek dyplomatycznych. – Nuncjusz stanowi pomost między Kościołem katolickim w Polsce oraz państwem polskim, ale także między lokalnym Kościołem a Stolicą Apostolską – tłumaczy ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Wśród uprawnień i obowiązków abp. Pennacchio są także rokowania na linii państwo – Kościół w Polsce. Jego misją jest stanie na straży autonomii Kościoła lokalnego wobec ewentualnych wpływów polityków i władzy państwowej. Choć obecnie nie wydaje się, aby tego typu dyplomatyczne rokowania były w naszym kraju potrzebne, to jednak historia Kościoła zna wiele przypadków, że nuncjusze musieli interweniować w takich sytuacjach.

Na tym jednak nie koniec, bo na stronie internetowej nuncjatury można przeczytać, że wśród licznych zadań stojących przed przedstawicielem Watykanu jest również współdziałanie z władzami świeckimi na rzecz solidarności z najuboższymi członkami społeczeństwa, obrony praw człowieka, wolności wyznania, sumienia i kultu. Nuncjusz powinien też współdziałać w kwestii obrony życia i trwałości rodziny.

Słuchać, kochać i patrzeć

Prywatnie abp Pennacchio pasjonuje się piłką nożną. Przyznaje, że w młodości dużo czasu spędzał na boisku. – Jednak obecnie, zważywszy na wiek, a także na swoją wagę, mogę cieszyć się piłką nożną podczas oglądania transmisji telewizyjnych, a gdy mam okazję, to również na stadionie – mówił w rozmowie z rzecznikiem KEP. Jak na prawdziwego neapolitańczyka przystało, Arcybiskup Nuncjusz jest kibicem SSC Napoli i na bieżąco śledzi poczynania ulubionego klubu piłkarskiego. Jest doskonale zorientowany i przypomina, że w tym roku podpisano kontrakt z dwoma bardzo dobrymi polskimi piłkarzami: Arkadiuszem Milikiem oraz Piotrem Zielińskim.

Jeśli zaś chodzi o duchowy życiorys kapłana i watykańskiego dyplomaty, to szczególny ślad odcisnął na nim Papież Polak. – Św. Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowane przeze mnie posługi. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa: „Nie bójcie się”, które są nawiązaniem do wezwania: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – tłumaczy abp Pennacchio.

Typowo polskim akcentem w bogatym życiorysie nowego Nuncjusza Apostolskiego jest również podróż z okazji 10. rocznicy jego święceń biskupich w 2009 r. do Polski, aby nawiedzić miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Historia i tradycja Polski wywarły na nim wielkie wrażenie, ale najbardziej ujęła go wiara Polaków. – Jestem nowicjuszem, przybywam tutaj, aby poznać polski Kościół, nauczyć się go. Chcę słuchać, kochać i patrzeć – powiedział 31 października br., tuż po przylocie do Warszawy, aby objąć funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. – Jestem pokornym narzędziem w ręku Pana Boga, które chce służyć temu narodowi i temu Kościołowi. Ufam, że będą mi towarzyszyć także modlitwa i wsparcie umiłowanego ludu Bożego w Polsce – dodał.

„Niedziela” 46/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl