Jałmużnik papieski przyszedł do Częstochowy

Jasna Góra to jest dobry kierunek

Ks. Mariusz Frukacz

Pod hasłem „Chrzest bramą miłosierdzia” podążała na Jasną Górę 91. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Tegoroczna pielgrzymka to czas wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży w Polsce i za dar Chrztu Polski. 24 sierpnia br. pątników powitał w Częstochowie abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W grupie „6” pielgrzymował abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który co roku pieszo przemierza drogę z Łodzi do Częstochowy. W rozmowie z Radiem Jasna Góra i TV Niedziela abp Krajewski powiedział, że Ojciec Święty Franciszek po powrocie z Polski przypomniał mu o pielgrzymce na Jasną Górę, informując, że on już był. – Kiedy poddajemy się działaniom Ducha Świętego, to wygrywamy, i wygrywają ci wszyscy, którzy są wokół nas – przyznał abp Krajewski. Podzielił się również osobistym świadectwem: – Gdy uczestniczę w pielgrzymce, wiem, że idę w dobrym kierunku, bo Jasna Góra to dobry kierunek. Każdy, kto wyrusza na pielgrzymkę, niesie swoje słabości i grzechy. To jest marsz pątniczy, nie przejście się po jakiejś alei zasłużonych – mierzymy się sami ze sobą i niesiemy samych siebie oraz innych. Przy czym łatwiej jest nieść innych niż siebie. Dla mnie to także nie jest łatwe, bo grzechów mam sporo – wyznał jałmużnik papieski. Wyjawił też intencje swojego pielgrzymowania: – Na pielgrzymkę przychodzę z intencjami ubogich – to polecił mi Ojciec Święty. Przyprowadzam ich niejako tutaj, na Jasną Górę. Kiedy odmawiam Różaniec, przy każdym „Zdrowaś” wymieniam ich imiona.

Zapytany, jakie znaczenie ma dla niego słowo „Miłosierdzie” umieszczone w jego herbie biskupim, abp Krajewski przyznał: – Takie sprawy są niewytłumaczalne. Kiedy Ojciec Święty mianował mnie arcybiskupem, wiedziałem, że nie może to być inne słowo niż „Miłosierdzie”.

Na pytanie o to, czy papież Franciszek polecił mu jakąś szczególną intencję, odpowiedział: – Ojciec Święty prosił, aby modlić się za niego.

Zajrzyj na: www.niedziela.pl .

„Niedziela” 36/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl