300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu

Żywa Korona Maryi

O. Tomasz Tlałka OSPPE

Kolejny następca św. Piotra – papież Franciszek wskazuje nam Maryję z Jasnej Góry i Jej bliskość wobec nas. Pod Jej spojrzeniem można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania tego narodu, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby.

Czas od 8 września 2016 do 8 września 2017 to rok jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Miało to miejsce w 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Pragniemy uczcić ten wielki jubileusz. Dziś chcemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem! Św. Ireneusz mówił: „Chwałą Boga [jest] żyjący człowiek”. Aby tak się stało, potrzeba nam nawrócenia. Dlatego też chcemy złożyć Maryi nasze duchowe dary – to one najbardziej ukazują, czy Maryja króluje w naszym życiu.

Pragniemy bardzo gorąco zachęcić do nowej koronacji Maryi – przez ukoronowanie Jej naszymi staraniami o nawrócenie. Rozpoczniemy 8 września 2016, tak, aby przez cały rok zbierać duchowe dary dla Maryi, które przyczynią się do przemiany naszego życia. Akcja będzie składać się z następujących części:

Daj się zobaczyć Maryi i złóż duchowy dar. Będziemy prosić, aby wszyscy, którzy kochają Maryję, nadesłali na Jasną Górę swoje zdjęcie z wypisanym na odwrocie duchowym darem dla Maryi.

Weź Maryję do siebie. W odpowiedzi na duchowy dar wyślemy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej (wielkości A4), aby każdy osobiście mógł Ją znów zaprosić do swego życia.

Diament z Korony. Złap kontakt z Maryją. Będzie to aplikacja na smartfon, poprzez którą będziesz otrzymywał w godzinie Apelu Jasnogórskiego codzienną maryjną myśl. Pomoże ci ona zbliżyć się do Maryi. W odpowiedzi na nią będziesz mógł złożyć Maryi duchowy dar.

Zdobądź dla Maryi nowy kontynent. Zaproponujemy również stworzenie mozaiki Maryi Jasnogórskiej ze zdjęć nadesłanych drogą elektroniczną wraz z duchowymi darami. To my, Polacy, chcemy być obliczem Maryi!

O szczegółach Żywej Korony Maryi poinformujemy w kolejnych numerach „Niedzieli”.

Kard. Franciszek Macharski powiedział kiedyś: „My wszyscy jesteśmy przeznaczeni do tego, aby być diamentami, choć Bóg wie lepiej niż my, ile w nas jest pęknięć, skaz i węgla, które trzeba szlifować”.

Zostań Diamentem w Koronie Maryi!

„Niedziela” 33/2016

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl