Ks. Paweł Rytel-Andrianik – kim jest?

Red./BPJG

Podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br., biskupi wybrali nowego rzecznika. Został nim ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, 39-letni kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Skąd przychodzi?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik studiował teologię biblijną na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Odbył studia z zakresu nauk biblijnych i archeologii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum – Studium Biblicum Franciscanum w Rzymie. Następnie w Jerozolimie podjął studia z zakresu Biblii i archeologii w École Biblique et Archéologique Française de Jérusalem z równoczesnymi studiami z zakresu nauk orientalnych (biblistyka) na Uniwersytecie w Oxfordzie. Ponadto studiował język hebrajski w Jerusalem Institute for Education – Milah, w Hebrew Union College oraz w Hebrew University w Jerozolimie. Ks. Rytel-Andrianik posługuje się kilkunastoma językami obcymi, szczególnie angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i współczesnym hebrajskim. Jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest zapraszany na konferencje w kraju, a także do Izraela, Anglii, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Jest delegatem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Na łamach „Niedzieli” można znaleźć również jego artykuły dotyczące Polaków ratujących Żydów. Współpracuje z „Naszym Dziennikiem”, Radiem Watykańskim, Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Redaguje „Wiadomości Diecezjalne. Pismo Urzędowe Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie”. Autor trzech książek i ponad 300 artykułów z dziedziny życia Kościoła, biblistyki oraz judaistyki.

Najpierw – do Mamy

Nazajutrz po wyborze na stanowisko rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br., ks. dr Paweł Rytel-Andrianik przybył na Jasną Górę, aby zawierzyć Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej koncelebrował Eucharystię i modlił się o dobre wypełnianie powierzonych mu zadań. Od przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry otrzymał kopię Obrazu Matki Bożej i różaniec.

– Przyjmuję wybór Księży Biskupów w całkowitym zawierzeniu Maryi. Jasna Góra to miejsce szczególne, gdzie często czytana jest Ewangelia: „Oto syn Twój, oto Matka twoja”, więc zawsze przyjeżdżamy tutaj – do Mamy. To jest

Mama wszystkich chrześcijan – powiedział o swojej wizycie w sanktuarium nowy rzecznik Episkopatu. Podkreślił, że Jasna Góra zawsze była mu bliska. – Pamiętam, że gdy miałem 6 lat, z rodzicami po raz pierwszy byłem na Jasnej Górze. Wtedy rodzice pokazali mi to sanktuarium. Potem były pielgrzymki piesze z Warszawy, z pielgrzymką drohiczyńską, no i współpraca z „Niedzielą”, na której okładce jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, więc cały czas ten szczególny związek trwa – zauważył.

Głos Kościoła

Nowy rzecznik Episkopatu podkreślił, że jego nowa funkcja jest bardzo odpowiedzialna, dlatego prosi o modlitwę na Jasnej Górze, bo wie, że bez modlitwy niewiele można uczynić. Dodał, że ma świadomość, iż rzecznik jest głosem Kościoła, ale tym samym głosem jest pani Maria, pan Władysław, Janek, Franciszek, Monika, Karolina. – Wszyscy, którzy jesteśmy katolikami, jesteśmy głosem Kościoła – przypomniał. Powiedział, że jego zadaniem na początku jest lepsze poznanie polskiej rzeczywistości, bo z zagranicy widzi się ją nieco inaczej.

„Niedziela” 25/2015

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl