Ks. Ireneusz Skubiś o Kościele

Ks. Mariusz Frukacz

Tytuł najnowszej książki obecnego redaktora naczelnego "Niedzieli" - ks. inf. Ireneusza Skubisia brzmi: "Wymiary Kościoła". Książka została wydana w serii Biblioteki "Niedzieli" i jest kontynuacją trzech poprzednich publikacji nt. Kościoła: "Mój Kościół" (2004), "Z Kościołem w codzienność" (2005) i "Być w Kościele to zobowiązuje" (2006). To wybór z cotygodniowych felietonów publikowanych na łamach "Niedzieli" oraz komentarzy wygłaszanych w archidiecezjalnym Radiu Fiat i w studiu radiowym "Niedzieli".
Książka ks. Skubisia - jak zauważa w słowie wstępnym kard. Stanisław Nagy - "dostarcza cennego materiału do życiowej kontemplacji rzeczywistości Kościoła w różnych aspektach jego przebogatej treści i tętniącego w nim życia. Całość tej bystrej rzeki faktów i wydarzeń Autor próbuje dzielić na różne działy, nad którymi jednak wyraźnie dominuje ten zasadniczy temat - «wymiary Kościoła»". W swoich tekstach Autor ukazuje bosko-ludzką rzeczywistość Kościoła - jego duszpasterski charakter, jego obecność w codziennym życiu, w parafiach, w rodzinach. Dotyka również społecznego wymiaru obecności Kościoła w Europie i świecie. Wiele miejsca poświęca zagadnieniu powołań w Kościele, a także problematyce rodziny jako szkoły wiary oraz znaczeniu modlitwy w życiu człowieka wierzącego. Podejmuje też takie tematy, jak: św. Benedykt i kultura Europy, patriotyzm, rodzina i emigracja, media a światopogląd człowieka, posługa Benedykta XVI, granice walki przedwyborczej.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś jest redaktorem naczelnym "Niedzieli" od 1981 r. Wcześniej przez wiele lat był duszpasterzem akademickim. Obecnie pełni również funkcję wikariusza biskupiego ds. środków społecznego przekazu w archidiecezji częstochowskiej. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2000), Nagrodę im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy (1995), Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1995), i im. Karola Miarki (1998), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji, przyznawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (1998).

Książkę można zamówić pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel. (0-34) 365-19-17, kolportaz@niedziela.pl.

"Niedziela" 28/2008

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl