Dom Jana Pawła II na Lednicy na drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego

W przeddzień drugiej rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w Ośrodku Akademickim Dominikanów nad Jeziorem Lednickim otwarty zostanie uroczyście Dom Jana Pawła II.
Najważniejszą częścią Domu będzie znajdujący się na pierwszym piętrze pokój-kaplica. Znajdzie się w niej m.in. fotel, na którym siedział Jan Paweł II podczas historycznej wizyty w polskim parlamencie w 1999 r., a także papieska sutanna oraz przedmioty osobiste Papieża, w tym jego ręcznik i chusteczka.
- Na wszystkie eksponaty i pamiątki związane z Ojcem Świętym mam certyfikat od kard. Stanisława Dziwisza, potwierdzający ich autentyczność - zapewnia o. Jan Góra OP, twórca Domu Jana Pawła II.
Izba wyłożona zostanie dębowym parkietem pochodzącym z rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, gdzie przed wyborem na papieża mieszkał kard. Karol Wojtyła. 100 metrów kwadratowych parkietu o. Góra otrzymał od krakowskiej Kurii kilka miesięcy temu, gdy w pomieszczeniach tych przeprowadzano remont.
Do izby nie będzie można wejść, a jedynie zajrzeć przez umieszczone w ścianach okna. Na parterze Domu zaplanowano kuchnię i jadalnię, w której przybysze będą mogli posilić się za darmo chlebem lednickim, pieczonym według staropolskiej receptury, i skosztować lednickiej zupy.
Biletem wstępu do Domu Jana Pawła II będą sprzedawane po symbolicznej cenie specjalne muzealne kapcie w czerwonym kolorze, nawiązujące kształtem i barwą do mokasynów Ojca Świętego. Kapcie będzie można zabrać do własnego domu. Mają one przypominać o szlaku Jana Pawła II - tłumaczy o. Góra.
Do przybywającej na Lednicę od 10 lat młodzieży Jan Paweł II za swego życia kierował co roku specjalne orędzie. Po jego śmierci tradycję tę kontynuuje Papież Benedykt XVI.

"Niedziela" 9/2007

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl