Pomnik św. Jana Pawła II w Paryżu

W Paryżu 25 października br. został odsłonięty i poświęcony pierwszy w stolicy Francji pomnik św. Jana Pawła II. Stanął na skwerze papieża – św. Jana XXIII, obok katedry Notre Dame, w miejscu historycznym, które co roku odwiedza ok. 7 mln turystów z różnych zakątków świata. O umieszczenie w tym miejscu pomnika św. Jana Pawła II starali się przez wiele lat duchowni i świeccy zgromadzeni wokół Polskiej Misji Katolickiej we Francji, na czele z jej rektorem – ks. inf. Stanisławem Jeżem. Twórcą 3,5-metrowego monumentu jest rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Tsereteli. Od 2012 r. pomnik znajdował się w klasztorze Sióstr Wizytek przy avenue Denfert-Rochereau, ponieważ władze Paryża nie chciały wyrazić zgody na jego odsłonięcie na terenie miasta.

Pomnik św. Jana Pawła II odsłonięty i poświęcony w Paryżu jest drugim, który został postawiony we Francji dzięki staraniom Polskiej Misji Katolickiej. Pierwszy – którego twórcą jest prof. Czesław Dźwigaj – stanął 8 maja 2008 r. w Lourdes.

Paryska uroczystość poświęcenia pomnika rozpoczęła się w katedrze Notre Dame Mszą św. pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois, koncelebrowali m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, delegat Konferencji Episkopatu Polski na uroczystość, oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, oraz ok. 200 księży.

Po Mszy św. odsłonięcia postumentu dokonała mer Paryża Anne Hidalgo. Przemawiali: kard. Vingt-Trois, abp Marek Jędraszewski, Anne Hidalgo oraz Paweł Kostka de Sztemberg z Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

„Niedziela” 44/2014

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl