30. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Genewie

Piotr Drzewiecki

Co roku na przełomie grudnia i stycznia w różnych miastach europejskich odbywają się spotkania młodzieży organizowane przez wspólnotę z Taizé. Od 28 grudnia 2007 r. Genewa, miasto położone nad Jeziorem Genewskim w południowej Szwajcarii, przy granicy z Francją, było organizatorem 30. Europejskiego Spotkania Młodych, będącego kolejnym etapem tzw. Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Podczas niej młodych z całej Europy oraz coraz liczniej przybywających gości z innych kontynentów, będących przedstawicielami różnych kultur i wyznań, łączy jeden cel - wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Polacy najliczniej przybyli do Szwajcarii

Do Genewy przybyło ponad 40 tys. młodzieży, z czego aż około 9 tys. pielgrzymów z Polski. Nasz kraj był najliczniej reprezentowany na tle innych narodowości. Polaków można było spotkać w Genewie wszędzie - zarówno na Palexpo, czyli targach genewskich, gdzie odbywały się modlitwy, jak i podczas zwiedzania starego miasta czy podróży środkami lokomocji.

Widoczny dualizm wiary

Każdy pielgrzym, który przybył do Szwajcarii, został ciepło przyjęty i zakwaterowany u jednej z rodzin, zarówno protestanckich, jak i katolickich. Każdego dnia rano młodzi uczestniczyli w modlitwach w swoich parafiach, w których mieszkali, po południu i wieczorem odbywały się modlitwy na halach. Często bywało tak, że jednego dnia pielgrzymi modlili się w kościele katolickim, a następnego - w kościele protestanckim. W większości miast i wsi szwajcarskich oraz francuskich (gdzie też byli zakwaterowani pielgrzymi) współistnieją parafie obydwu tych wyznań. W ten sposób uczestnicy spotkania mogli poznać liturgie różnych wyznań i inne kultury.

Medytacje brata Aloisa

Codziennie po obiedzie oraz wieczorem odbywały się modlitwy w głównej hali Palexpo, przy współudziale braci ze wspólnoty Taizé oraz zaproszonych gości i dostojników różnych Kościołów. Modlitwom towarzyszyły znane kanony z Taizé, które ubogacały prośby o pokój w rodzinach, środowiskach i na całym świecie, zanoszone przez uczestników tegorocznego spotkania. Brat Alois, następca brata Rogera, kierował swoje słowo do uczestników spotkania oraz nawoływał do pojednania i pokoju. Dziękował także wszystkim przybyłym i prosił o liczne modlitwy w intencji ustania walk i konfliktów na całej ziemi. W otoczeniu dzieci i młodzieży brat Alois każdego dnia gorąco modlił się i pozdrawiał pielgrzymów przybyłych z poszczególnych państw.

Adoracja krzyża

Na zakończenie modlitw każdego wieczoru odbywała się adoracja krzyża, podczas której do trzech krucyfiksów podchodzili młodzi i starsi uczestnicy spotkania i kładąc głowę na drzewie, polecali Bogu wszystkie swoje troski, problemy i prośby. Kto chciał, mógł uzyskać błogosławieństwo od brata Aloisa, który z radością i ciepłem czynił znak krzyża na czołach wiernych, pozdrawiał ich uśmiechem, a także rozmawiał. Była to niezwykle wzruszająca chwila, na niejednej twarzy można było dojrzeć łzy i wzruszenie.

Spotkanie Polaków

Niezwykłym akcentem każdego spotkania Taizé są tzw. spotkania regionalne, podczas których przedstawiciele jednej narodowości zbierają się wspólnie, by porozmawiać o pobycie w danym państwie i pomodlić się w gronie swoich rodaków. Podczas polskiego spotkania, prowadzonego przez brata Marka i brata Wojciecha, członków wspólnoty Taizé, gościem był bp Wojciech Polak, specjalny wysłannik Episkopatu Polski na spotkanie w Genewie. Odpowiadał on na pytania zadawane przez młodych, dotyczące głównie problemu budowania więzi między Kościołami. Brat Marek zauważył, że młodzi przybywają na spotkania Taizé, by ułożyć sobie plan, jak budować więzi przyjaźni z Chrystusem przez cały następny rok. Na zakończenie spotkania bp Polak przewodniczył uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez duszpasterzy przybyłych wraz z młodzieżą z naszej ojczyzny.

"Święto Narodów"

Wieczorna modlitwa na Palexpo w sylwestra zakończyła wspólne spotkania wszystkich narodów. Pielgrzymi przed północą powrócili do swoich parafii, gdzie uczestniczyli w modlitwach o pokój. Po nich odbyło się tzw. Święto Narodów, podczas którego przedstawiciele różnych narodowości wspólnie bawili się i witali Nowy Rok. Każdy naród krótko się prezentował. Polacy najczęściej uczyli swoich przyjaciół z innych stron Europy tańczyć menueta lub poloneza, a także śpiewali piękne polskie kolędy.

Genewa to piękne miasto

W wolnych chwilach, których pielgrzymi nie mieli zbyt dużo, gdyż program spotkania jak zawsze był bogaty i różnorodny, młodzi zwiedzali Genewę. Najliczniej odwiedzane były port oraz słynna fontanna wytryskująca wprost z jeziora, widoczna nawet z odległych wsi. Można było spróbować pysznej szwajcarskiej czekolady oraz pooglądać zegarki i biżuterię, z których wyrobu i precyzji słynie Szwajcaria. Wiele osób oglądało także siedzibę ONZ oraz liczne muzea i kościoły. Na szczególną uwagę zasługuje protestancka katedra św. Piotra, w której swe poglądy na temat wiary głosił niegdyś Jan Kalwin.

W drodze do Brukseli

Uroczysty obiad noworoczny u rodzin zakończył tegoroczny pobyt pielgrzymów w Genewie. W ramach wdzięczności za gościnę i okazaną otwartość i serdeczność gospodarze zostali obdarowani drobnymi upominkami pochodzącymi z regionów zamieszkania gości. Podczas niedzielnej medytacji brat Alois zapowiedział, że w dniach 26-30 listopada 2008 r. odbędzie się Międzynarodowe Spotkanie Młodych w Kenii w Afryce, zaś noworoczne 31. Europejskie Spotkanie Młodych będzie mieć miejsce w Brukseli, stolicy Belgii, w dniach od 29 grudnia 2008 r. do 2 stycznia 2009 r. (uwaga zmiana terminu!). Już dziś warto rozpocząć duchowe przygotowania do kolejnego etapu "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię". A więc - do zobaczenia w Brukseli!

"Niedziela" 2/2008

Editor: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Czestochowa, Polska
Editor-in-chief: Fr Jaroslaw Grabowski • E-mail: redakcja@niedziela.pl